fbpx

Як лікувати атопічний дерматит у дитини

Атопічний дерматит у дітей: причини, механізми розвитку, протоколи лікування

Хто призначає лікування при атопічному дерматиті

Якщо ви підозрюєте у своєї дитини атопічний дерматит, лікарі рекомендують звертатися до дільничного педіатра. Річ у тім, що деякі симптоми цього досить поширеного захворювання схожі на ознаки інших хвороб, у тому числі й таких, які лікує лікар загального профілю.

Дільничний педіатр проаналізує отриману від вас інформацію (скарги, історія розвитку захворювання, спадковість, контакт з алергенами, тощо), проведе огляд дитини та дасть направлення на стандартні клінічні аналізи.

Якщо усі отримані після дослідження дані будуть свідчити про атопічний дерматит, дільничний лікар направить вас до вузького спеціаліста – дитячого алерголога або дерматолога, в обов’язки якого входить:

 • встановлення остаточного діагнозу;
 • призначення комплексного індивідуалізованого лікування;
 • динамічне спостереження за станом дитини (диспансерний облік).

У складних для діагностики випадках, а також при тяжкому та середньо-тяжкому перебігу захворювання в стадії загострення дитячий алерголог/дерматолог дасть направлення в вузькоспеціалізовані медичні заклади для стаціонарного обстеження та/або лікування.

Отже, навіть в легких випадках список лікувальних заходів призначає вузький спеціаліст. При тяжкому перебігу захворювання, а також при середньо-тяжкому перебігу в стадії загострення лікування призначається в спеціалізованих закладах.

Медикаментозне лікування, яке може негативно вплинути на здоров’я малюка, відбувається лише на третьому етапі допомоги. До «небезпечних» препаратів також відносять мазі, гелі та інші засоби для зовнішнього використання.

Шкіра у малюків тонка та ніжна, тому будь-який препарат, що на неї наноситься, потрапляє в кров. Якщо ж мова йде про змащування запаленої ділянки, то системна дія – неминуча.

Тому лікування «важкими препаратами» відбувається лише в крайніх випадках. І потреба в такого роду терапії повинна бути обґрунтована даними дослідження. Разом з тим існують універсальні методи лікування, які можна застосувати вже зараз, не очікуючи результатів діагностичного обстеження.

Як почати лікувати атопічний дерматит прямо зараз?

Лікування атопічного дерматиту у відповідності з причинами та механізмами розвитку захворювання

Причини атопічного дерматиту до кінця на з’ясовані, але основні фактори ризику виникнення патологічного процесу вже відомі. Відповідно до механізму розвитку захворювання лікування повинно включати:

 • усунення «пускових» факторів (відсутність контакту з алергенами гарантує тривалу ремісію);
 • лікування хронічних осередків інфекції, що посилюють порушення в імунній системі;
 • нормалізація діяльності центральної нервової системи (доведено, що нервові ексцеси провокують рецидиви, а психотерапія в багатьох випадках приводить до згасання проявів патології).

Вже сьогодні ви можете нормалізувати режим дня вашої дитини, організувати прогулянки та регулярне провітрювання приміщення, «накласти вето» на тривале перебування за комп’ютером та біля телеекрану.

Усунення провокуючих факторів відповідно до протоколів лікування атопічного дерматиту

Надзвичайно важливо усунути всі фактори, що можуть спровокувати появу симптомів атопічного дерматиту. Лікарі виявляють алергени за допомогою сучасних лабораторних тестів. Але існує перелік речовин, які найчастіше стають винуватцями рецидивів хвороби. Тому деякі заходи можна провести ще до обстеження:

 • домашній пил (алергію викликає не сам пил, а мікроскопічні кліщі, що його заселяють);
 • матеріали з вовни та синтетики;
 • миючи засоби;
 • шерсть, пір’я та біологічні виділення домашніх улюбленців (коти, собаки, пташки);
 • тютюновий дим;
 • рослинні алергени.

У тих випадках, коли атопічний дерматит стає продовженням ексудативного діатезу під підозру потрапляють харчові алергени – це молоко та кисломолочні продукти, цитрусові, шоколад, риба, а також їжа, що містить синтетичні добавки.

Окремо варто виділити алергени, які продукуються всередині організму дитини патогенними мікроорганізмами – стафілококами та стрептококами. Постійним джерелом алергенів стають хронічні ЛОР-інфекції: хронічний тонзиліт, збільшені аденоїди, отит, гайморит та інші синусити, тощо.

Досить часто осередки хронічної інфекції стають причиною «алергії на все», коли вилучення всіх підозрілих факторів оточення не приносить спокою дитині та її батькам. Тому одночасно з візитом до лікаря –алерголога або дерматолога потрібно запланувати візит до оторинолариноголога.

Комплексне лікування атопічного дерматиту в соляних кімнатах

Лікування повітрям соляних печер – давній перевірений метод терапії алергічних та шкірних захворювань. В свій час соляні печери Солотвино порятували багатьох хворих, що страждали від бронхіальної астми, алергічного кон’юнктивіту, атопічного дерматиту та багатьох інших хвороб.

Іони хлориду натрію очищають дихальні шляхи від численних алергенів, що потрапляють туди з повітрям, та хвороботворних мікроорганізмів, які сприяють розвитку алергічних реакцій.

Розчинені в повітрі іони кам’яної солі стабілізують мембрани клітин, що відповідають за алергічні та запальні процеси. Саме ця дія пояснює тривалий безрецидивний період у хворих на бронхіальну астму та інші алергічні захворювання після курсів терапії у соляних кімнатах.

Сіль – потужний і абсолютно безпечний для здоров’я антисептик, що знищує патогенні мікроорганізми, які продукують алергени внутрішнього походження. Тому терапевтичні курси в соляних кімнатах – стандартне призначення при лікуванні хронічної оториноларингології.

Під час лікування різноманітних хвороб було відкрито ще один ефект перебування в соляній кімнаті – сприятливу дію на стан нервової системи. Згідно статистичних даних, курси лікування в соляній кімнаті нормалізують сон, підвищують працездатність, усувають підвищену дратівливість і навіть полегшують прояви психологічної залежності при відмові від паління.

Таким чином, лікування атопічного дерматиту у соляних печерах має комплексну дію:

 • очищає шкіру та дихальні шляхи від алергенів;
 • допомагає усунути оториноларингологічні хвороби, що сприяють розвитку рецидивів;
 • стабілізує стан імунної системи;
 • забезпечує здоровий сон та усуває прояви характерної для багатьох випадків атопічного дерматиту неврастенії.

В нашій кімнаті Легені Солені ви додатково зможете пройти курс кисневих коктейлів. Цю приємну для діточок терапію лікарі називають ентеральною оксигенацією і традиційно призначають при всіх хворобах, що виснажують організм.

Насичення тканин киснем покращує роботу головного мозку та підвищує опір організму проти інфекцій та інших несприятливих чинників.

Окрім смачних різнокольорових коктейлів у кімнаті Легені Солені діточок очікують цікаві ігри, а дорослих – безкоштовний вай-фай. Приходьте, ми чекаємо на вас.

+38 (097) 339 3356 +38 (095) 339 3356