fbpx

Як лікувати сухий кашель без температури у дитини в домашніх умовах

Найбільш поширені причини сухого кашлю без температури у дітей

Сухий кашель у дітей - соляна кімната

Сухий кашель без температури у дитини при оториноларингологічних захворюваннях

При хронічних оториноларингологічних захворюваннях у дітей дуже часто температура залишається нормальною, а загальний стан – задовільним. Тому сухий кашель може бути єдиним тривожним симптомом.

Сухий кашель у дитини, що з’являється уночі та зникає вдень, характерний для хронічних запальних процесів придаткових пазух носа (гайморит та інші синусити).

Механізм виникнення такого кашлю досить простий. Горизонтальне положення тіла під час сну сприяє відтоку запальної рідини з пазух носа в порожнину носоглотки. Ця рідина стікає по задній стінці глотки, викликаючи рефлекторний кашель.

Сухий кашель рефлекторного характеру може бути єдиною ознакою аденоїдів – характерного для дітей розростання лімфоїдної тканини в порожнині носоглотки. Збільшенні мигдалики при хронічному тонзиліті також сприяють подразненню глотки та появі сухого кашлю.      

Оскільки в дітей нервова система більш збудлива, ніж у дорослих, рефлекторний кашель може бути дуже сильним аж до позивів на блювання.

Сухий кашель без температури при алергічних хворобах

Сухий кашель часто супроводжує алергічні захворювання верхніх дихальних шляхів. У таких випадках напади кашлю частіше виникають вночі або рано вранці і можуть супроводжуватися іншими ознаками алергічного ураження (нежить, сльозотеча), які батьки дитини часто сприймають як симптоми застуди.

При алергії важливо визначити провокуючий напади фактор. Це може бути класичний поліноз (сезонний алергічний нежить), або алергія на інші чинники, перелік яких надзвичайно довгий: подушки з натурального пуху, іграшки та меблі з неекологічних матеріалів, килими, хутряна одежа в шафі, тощо.

Дуже часто винуватцем нападів сухого кашлю буває забруднене звичайним пилом сухе повітря приміщення, в якому спить дитина. Значна небезпека для малюка-алергіка – перебування в кімнаті домашніх улюбленців – тварин, або птахів.

Сухий кашель у дітей при залишкових проявах застуди та ГРВІ

Сухий кашель може бути залишковим явищем після застуди та ГРВІ. У таких випадках напади кашлю можуть з’являтися як вдень, так і вночі. «Залишковий» кашель виникає на фоні виснаження організму після хвороби і має декілька механізмів розвитку:

 • залишкові вогнища запалення у верхніх дихальних шляхах;
 • схильність до алергії після пов’язаної з вірусною інфекцією імунної бурі;
 • тимчасове підвищення рефлексів нервової системи.

Нервова система дітей більш вразлива, тому «нервовий» кашель може зберігатися тижні, або навіть місяці, в особливо тяжких випадках набуваючи ознак своєрідної нервової реакції (кашель у відповідь на нервове або фізичне напруження).

Діагностика сухого кашлю

Чому лікувати сухий кашель без температури треба під наглядом лікаря

Ми перерахували найбільш поширені причини сухого кашлю без температури у дітей. Але захворювань, при яких зустрічається цей синдром, набагато більше.

Бувають, наприклад, атипові форми запалення легень, що протікають без підвищення температури. Сухий кашель може бути першою ознакою збільшених лімфатичних вузлів, а також доброякісної або злоякісної пухлини, що тисне на дихальні шляхи.

Сухий кашель при туберкульозній інфекції, як правило, супроводжується іншими ознаками – підвищена пітливість уночі, прогресуюча слабкість, субфебрильна температура. Але щоб повністю усунути підзору, треба пройти обстеження.

Тому існує загальне правило: тривалий сухий кашель, навіть у тих випадках, коли він протікає без температури на фоні задовільного самопочуття, потребує звертання до педіатра або сімейного лікаря.

Які обстеження доведеться пройти при сухому кашлі без температури

На першому консультативному прийомі лікар проведе первинний огляд та обстеження легень, що дозволить виключити патологію органів дихальної системи. Для встановлення первинного діагнозу потрібно буде відповісти на запитання:

 • коли вперше з’явилися напади кашлю;
 • що провокує напади і чим вони знімаються;
 • у який час доби частіше виникає кашель і якими симптомами супроводжується;
 • спадкові хвороби у найближчих родичів (тонзиліт, аденоїди, бронхіальна астма, сезонні алергії).

Чіткі відповіді на запитання допоможуть значно скоротити шлях до визначення діагнозу, тому варто підготуватися до першого прийому заздалегідь та згадати всі деталі розвитку хвороби.

В залежності від отриманої інформації лікар складе план обстежень, куди обов’язково будуть внесені стандартні лабораторні аналізи та тести. При підозрі на захворювання легень буде призначено відповідне обстеження (рентген або КТ).

Як лікувати сухий кашель у дітей в домашніх умовах

Універсальні поради щодо лікування сухого кашлю

У переважній більшості випадків сухий кашель виникає внаслідок захворювань, що підлягають лікуванню в домашніх умовах. Повітря в кімнаті, де перебуває дитина, повинно бути чистим та вологим. Треба пам’ятати, що гаряче повітря провокує кашель, а прохолодне пригнічує напади.

Дитині, що страждає від сухого кашлю, потрібно більше перебувати на чистому повітрі та уникати нервових перевантажень. Треба подбати про те, щоб дитина швидко засинала та міцно спала. Наприклад, не варто напередодні сну грати в ігри, що збуджують нервову систему (у тому числі й комп’ютерні).

Важливе значення має дієтичне харчування. З меню виключають страви, що подразнюють слизову оболонку стравоходу (кисла та гостра їжа, газована вода), оскільки таке подразнення може стимулювати рефлекторний кашель.

Лікування сухого кашлю в соляній кімнаті «Легені Солені»

Універсальний метод лікування сухого кашлю – курси терапії у соляній кімнаті «Легені солені». Такі курси показані практично при всіх хворобах, що викликають сухий кашель (хронічні захворювання ЛОР-органів, алергії, залишкові прояви грипу та ГРВІ).

Кімната «Легені солені» працює за принципом «Оздоровлюйся весело». Під час сеансу діти граються в цікаві ігри, для дорослих – безкоштовний вай-фай.

Насичене цілющими іонами хлориду натрію повітря:

 • знищує мікроорганізми;
 • очищає поверхню слизових оболонок дихальних шляхів від бруду, слизу та алергенів;
 • пригнічує запальні та алергічні реакції;
 • стимулює захисні сили організму на боротьбу з хворобою;
 • нормалізує діяльність нервової системи, забезпечуючи бадьорий настрій та здоровий сон.

Як додатковий метод лікування ми пропонуємо смачні кисневі коктейлі, що зміцнюють організм (ентеральна оксигенотерапія). Як свідчить наша практика, більшість пацієнтів відчувають полегшення вже після трьох-чотирьох сеансів: зменшується частота нападів та інтенсивність кашлю, полегшується дихання, покращується загальний стан. Повний курс зазвичай призводить до зникнення неприємного синдрому.

+38 (097) 339 3356 +38 (095) 339 3356