
Причина розвитку полінозу
Назва «поліноз» походить від латинського слова «pollen» – пилок. Це сезонна алергія (сезонний алергічний кератокон’юнктивіт), що виникає у дітей та дорослих під час цвітіння рослин, пилок яких переноситься з вітром.
Розрізняють три сезонні хвилі алергії:
- березень-травень (дерева: пилок берези, вільхи, дуба, клена та ліщини);
- червень-липень (злакові: пирій, ковил, ячмінь, жито, пшениця, тонконіг, тимофіївка);
- серпень-вересень (амброзія, полин, лобода).
Дрібні летючі частинки пилку легко розповсюджуються на далекі відстані, уражаючи великі площі, тому деякі особливо чутливі пацієнти, щоб уникнути захворювання, змушені переїжджати в інший кліматичний пояс.
Ризик «епідемії» полінозу залежить від погодних умов. Сонячна вітряна погода сприяє масовому ураженню, а дощі «змивають» пилок на ґрунт, знижуючи ризик захворювання.
Симптоми сезонної алергії у дітей та дорослих
Вперше ознаки полінозу описав англійський лікар Джон Босток на початку дев’ятнадцятого сторіччя під назвою сінної лихоманки. Дослідник пов’язував виникнення полінозу з періодом сінокосу і мав рацію, тому що літні сезонні алергії викликає пилок рослин, які часто використовують у сільському господарстві.
Пізніше виявилося, що симптоми полінозу не залежать від рослин, що стали «винуватцями» захворювання. Усі сезонні алергії мають спільні ознаки:
- нежить;
- сльозотеча;
- почервоніння очей (кон’юнктивіт);
- чхання та кашель;
- зниження апетиту, слабкість, дратівливість.
Як бачимо, ознаки полінозу дуже нагадують симптоми ГРВІ, тому хворі можуть роками не звертатися за професійною допомогою. Виключення становлять ті випадки, коли поліноз протікає з яскравими симптомами алергічного захворювання (шкірні прояви, напади задухи).
У разі підвищеної індивідуальної чутливості можуть розвиватися напади мігрені та/або виникати лихоманка, звідки й пішла перша назва хвороби.
Діагностика полінозу
Лікар може запідозрити поліноз, пов’язавши розвиток захворювання з часом цвітіння рослин, що викликають алергію. Окрім того, для сезонних алергій характерні яскраві прояви ураження очей (свербіж, почервоніння, набряк), звідси інша назва хвороби – алергічний кератокон’юнктивіт.
Для уточнення діагнозу полінозу використовують шкірні тести з алергеном, техніка яких надзвичайно проста: шкіру передпліччя обробляють знезаражуючою речовиною, а потім за допомогою звичайної ін’єкційної голки здійснюють поверхневі подряпини епідермісу.
На ушкоджену шкіру наносять краплини речовини, що містить підозрюваний у полінозі алерген. «Винуватець» виявить себе почервонінням шкіри та невеликими пухирцями навколо подряпини.
Лікування полінозів
Лікування полінозів проводиться після встановлення природи алергенів і в обов’язковому порядку включає усунення контактів з речовинами, які можуть посилити реакцію (дієта, перебування в очищеному від алергенів приміщенні).
Медикаментозна терапія в легких випадках проводиться за допомогою антигістамінних препаратів. При тяжкому перебігу використовують глюкокортикостероїди (гормональні медикаменти протизапальної та протиалергічної дії).
Оскільки захворювання протікає з ураженням очей, потрібна консультація офтальмолога, який призначить відповідні препарати місцевої дії (очні краплі або мазі).
Якщо є показання, лікар-алерголог проведе імунотерапію, що покликана стабілізувати імунну систему та знизити схильність до патологічних реакцій.
Як попередити розвиток сезонної алергії у дітей та дорослих
Кому потрібна профілактика полінозів
Профілактика полінозу полягає передусім в своєчасному виявленні підвищеної чутливості до певних рослинних алергенів. Запідозрити схильність до полінозів можна за наявності наступних факторів ризику:
- алергічні захворювання (атопічний дерматит, бронхіальна астма);
- перенесені епізоди алергії (харчова алергія, алергія на ліки, тощо);
- хронічний тонзиліт, аденоїди (у тому числі й після операції тонзилектомії);
- несприятливі екологічні умови у регіоні проживання;
- знижений імунітет (часті захворювання на застуду та ГРВІ).
Варто також пам’ятати про перехресну алергію. Так люди, схильні до літніх полінозів часто в дитинстві страждали від глютенової алергії (алергія на білок пшениці, жита, ячменю та деяких інших злакових). Осінні полінози часто поєднуються з харчовою алергією до цитрусових, соняшникового насіння та меду.
Якщо у вас або у ваших близьких є схильність до полінозу, обов’язково пройдіть діагностичні тести.
Профілактика протягом року
Хворим-алергікам лікарі рекомендують протягом року підвищувати стійкість власного організму до розвитку алергій. Призначаються стандартні засоби, що відновлюють гармонію імунної системи:
- дієтичне харчування з вилученням з раціону потенційних алергенів;
- курси фізіотерапії (у тому числи, галотерапія);
- лікувальна гімнастика;
- санаторно-курортне лікування.
Необхідно своєчасно лікувати хронічні інфекційно-запальні процеси, що порушують діяльність імунної системи (тонзиліти, фарингіти, гайморити, бронхіти, отити, тощо). Якщо у родині є алергік, дорослим варто відмовитися від паління.
Профілактика полінозу під час цвітіння рослин
Якщо тест виявив чутливість до певних алергенів, лікарі радять покинути небезпечну зону на час цвітіння рослин – винуватців алергії, але, зрозуміло, що така можливість є не у всіх хворих.
Щоб попередити розвиток полінозу, знаходячись на небезпечній території, потрібно:
- утримуватися від прогулянок в суху вітряну погоду;
- провітрювати кімнату вологим повітрям (після дощу або рано вранці), коли концентрація пилку мінімальна;
- щодня проводити вологе прибирання приміщення та приймати душ, щоб змити алергени, що потрапили у ваше обійстя.
В якості профілактики полінозу лікарі призначають медикаментозні препарати: антигістамінні засоби та глюконат кальцію. Вибір препарату здійснює фахівець-алерголог, враховуючи можливі протипоказання та побічну дію лікарської речовини.
Лікування та профілактика полінозів у Легені Солені
Лікування сезонної алергії у кімнаті Легені Солені
У нашій кімнаті Легені Солені відтворено унікальний клімат соляних печер Солотвино, які тривалий час рятували від алергічних хвороб дітей та дорослих. Лікувальна дія розчинених у повітрі іонів хлориду натрію при сезонному полінозі базується на наступних ефектах:
- м’яке очищення шкіри, слизових оболонок носової порожнини та кон’юнктиви очей від алергенів;
- протизапальна та протиалергічна дія;
- стабілізація стану імунної системи.
Статистичні данні свідчать, що перебування у соляній кімнати сприятливо впливає на центральну нервову систему. Після першого ж сеансу у хворих нормалізується сон, відновлюється апетит, зникає дратівливість, покращується настрій.
Важливо знати! Наша кімната після кожного сеансу проходить провітрювання та кварцювання, що гарантує 100% очищення від мікроорганізмів. Навіть під час епідемії ГРВІ відвідувачі Легені Солені перебувають у повній безпеці.
Профілактика сезонної алергії у Легені Солені
Лікування у соляній кімнаті носить офіційну наукову назву – галотерапія. Це відомий в усьому світі метод лікування та профілактики алергічних хвороб. Хворим, що страждають від сезонних полінозів, лікарі рекомендують у якості профілактики регулярно проходити курси галотерапії.
Профілактична дія Легені Солені при полінозах:
- очищення шкіри, слизових оболонок носа та очей, ЛОР-органів, дихальних шляхів від алергенів;
- лікування та профілактика захворювань ЛОР-органів, що сприяють розвитку алергій (тонзиліти, гайморити, отити, аденоїди, фарингіти, тощо);
- підвищення опору організму до впливу негативних факторів зовнішнього середовища.
В кімнаті Легені Солені галотерапія поєднується з ентеральною оксигенотерапією – насиченням тканин організму киснем за допомогою яскравих та смачних кисневих коктейлів.
Ми працюємо під гаслом: «Оздоровлюйся весело!» Діточок очікують цікаві ігри, а дорослих – вай-фай.
Приходьте, ми чекаємо на вас.