fbpx

Поліноз – сезонна алергія у дітей та дорослих

Причина розвитку полінозу

Назва «поліноз» походить від латинського слова «pollen» – пилок. Це сезонна алергія (сезонний алергічний кератокон’юнктивіт), що виникає у дітей та дорослих під час цвітіння рослин, пилок яких переноситься з вітром.

Розрізняють три сезонні хвилі алергії:

 • березень-травень (дерева: пилок берези, вільхи, дуба, клена та ліщини);
 • червень-липень (злакові: пирій, ковил, ячмінь, жито, пшениця, тонконіг, тимофіївка);
 • серпень-вересень (амброзія, полин, лобода).

Дрібні летючі частинки пилку легко розповсюджуються на далекі відстані, уражаючи великі площі, тому деякі особливо чутливі пацієнти, щоб уникнути захворювання, змушені переїжджати в інший кліматичний пояс.

Ризик «епідемії» полінозу залежить від погодних умов. Сонячна вітряна погода сприяє масовому ураженню, а дощі «змивають» пилок на ґрунт, знижуючи ризик захворювання.

Симптоми сезонної алергії у дітей та дорослих

Вперше ознаки полінозу описав англійський лікар Джон Босток на початку дев’ятнадцятого сторіччя під назвою сінної лихоманки. Дослідник пов’язував виникнення полінозу з періодом сінокосу і мав рацію, тому що літні сезонні алергії викликає пилок рослин, які часто використовують у сільському господарстві.

Пізніше виявилося, що симптоми полінозу не залежать від рослин, що стали «винуватцями» захворювання. Усі сезонні алергії мають спільні ознаки:

 • нежить;
 • сльозотеча;
 • почервоніння очей (кон’юнктивіт);
 • чхання та кашель;
 • зниження апетиту, слабкість, дратівливість.

Як бачимо, ознаки полінозу дуже нагадують симптоми ГРВІ, тому хворі можуть роками не звертатися за професійною допомогою. Виключення становлять ті випадки, коли поліноз протікає з яскравими симптомами алергічного захворювання (шкірні прояви, напади задухи).

У разі підвищеної індивідуальної чутливості можуть розвиватися напади мігрені та/або виникати лихоманка, звідки й пішла перша назва хвороби.

Діагностика полінозу

Лікар може запідозрити поліноз, пов’язавши розвиток захворювання з часом цвітіння рослин, що викликають алергію. Окрім того, для сезонних алергій характерні яскраві прояви ураження очей (свербіж, почервоніння, набряк), звідси інша назва хвороби – алергічний кератокон’юнктивіт.

Для уточнення діагнозу полінозу використовують шкірні тести з алергеном, техніка яких надзвичайно проста: шкіру передпліччя обробляють знезаражуючою речовиною, а потім за допомогою звичайної ін’єкційної голки здійснюють поверхневі подряпини епідермісу.

На ушкоджену шкіру наносять краплини речовини, що містить підозрюваний у полінозі алерген. «Винуватець» виявить себе почервонінням шкіри та невеликими пухирцями навколо подряпини.

Лікування полінозів

Лікування полінозів проводиться після встановлення природи алергенів і в обов’язковому порядку включає усунення контактів з речовинами, які можуть посилити реакцію (дієта, перебування в очищеному від алергенів приміщенні).

Медикаментозна терапія в легких випадках проводиться за допомогою антигістамінних препаратів. При тяжкому перебігу використовують глюкокортикостероїди (гормональні медикаменти протизапальної та протиалергічної дії).

Оскільки захворювання протікає з ураженням очей, потрібна консультація офтальмолога, який призначить відповідні препарати місцевої дії (очні краплі або мазі).

Якщо є показання, лікар-алерголог проведе імунотерапію, що покликана стабілізувати імунну систему та знизити схильність до патологічних реакцій.

Як попередити розвиток сезонної алергії у дітей та дорослих

Кому потрібна профілактика полінозів

Профілактика полінозу полягає передусім в своєчасному виявленні підвищеної чутливості до певних рослинних алергенів. Запідозрити схильність до полінозів можна за наявності наступних факторів ризику:

 • алергічні захворювання (атопічний дерматит, бронхіальна астма);
 • перенесені епізоди алергії (харчова алергія, алергія на ліки, тощо);
 • хронічний тонзиліт, аденоїди (у тому числі й після операції тонзилектомії);
 • несприятливі екологічні умови у регіоні проживання;
 • знижений імунітет (часті захворювання на застуду та ГРВІ).

Варто також пам’ятати про перехресну алергію. Так люди, схильні до літніх полінозів часто в дитинстві страждали від глютенової алергії (алергія на білок пшениці, жита, ячменю та деяких інших злакових). Осінні полінози часто поєднуються з харчовою алергією до цитрусових, соняшникового насіння та меду.

Якщо у вас або у ваших близьких є схильність до полінозу, обов’язково пройдіть діагностичні тести.

Профілактика протягом року

Хворим-алергікам лікарі рекомендують протягом року підвищувати стійкість власного організму до розвитку алергій. Призначаються стандартні засоби, що відновлюють гармонію імунної системи:

 • дієтичне харчування з вилученням з раціону потенційних алергенів;
 • курси фізіотерапії (у тому числи, галотерапія);
 • лікувальна гімнастика;
 • санаторно-курортне лікування.

Необхідно своєчасно лікувати хронічні інфекційно-запальні процеси, що порушують діяльність імунної системи (тонзиліти, фарингіти, гайморити, бронхіти, отити, тощо). Якщо у родині є алергік, дорослим варто відмовитися від паління.

Профілактика полінозу під час цвітіння рослин

Якщо тест виявив чутливість до певних алергенів, лікарі радять покинути небезпечну зону на час цвітіння рослин – винуватців алергії, але, зрозуміло, що така можливість є не у всіх хворих.

Щоб попередити розвиток полінозу, знаходячись на небезпечній території, потрібно:

 • утримуватися від прогулянок в суху вітряну погоду;
 • провітрювати кімнату вологим повітрям (після дощу або рано вранці), коли концентрація пилку мінімальна;
 • щодня проводити вологе прибирання приміщення та приймати душ, щоб змити алергени, що потрапили у ваше обійстя.

В якості профілактики полінозу лікарі призначають медикаментозні препарати: антигістамінні засоби та глюконат кальцію. Вибір препарату здійснює фахівець-алерголог, враховуючи можливі протипоказання та побічну дію лікарської речовини.

Лікування та профілактика полінозів у Легені Солені

Лікування сезонної алергії у кімнаті Легені Солені

У нашій кімнаті Легені Солені відтворено унікальний клімат соляних печер Солотвино, які тривалий час рятували від алергічних хвороб дітей та дорослих. Лікувальна дія розчинених у повітрі іонів хлориду натрію при сезонному полінозі базується на наступних ефектах:

 • м’яке очищення шкіри, слизових оболонок носової порожнини та кон’юнктиви очей від алергенів;
 • протизапальна та протиалергічна дія;
 • стабілізація стану імунної системи.

Статистичні данні свідчать, що перебування у соляній кімнати сприятливо впливає на центральну нервову систему. Після першого ж сеансу у хворих нормалізується сон, відновлюється апетит, зникає дратівливість, покращується настрій.

Важливо знати! Наша кімната після кожного сеансу проходить провітрювання та кварцювання, що гарантує 100% очищення від мікроорганізмів. Навіть під час епідемії ГРВІ відвідувачі Легені Солені перебувають у повній безпеці.

Профілактика сезонної алергії у Легені Солені

Лікування у соляній кімнаті носить офіційну наукову назву – галотерапія. Це відомий в усьому світі метод лікування та профілактики алергічних хвороб. Хворим, що страждають від сезонних полінозів, лікарі рекомендують у якості профілактики регулярно проходити курси галотерапії.

Профілактична дія Легені Солені при полінозах:

 • очищення шкіри, слизових оболонок носа та очей, ЛОР-органів, дихальних шляхів від алергенів;
 • лікування та профілактика захворювань ЛОР-органів, що сприяють розвитку алергій (тонзиліти, гайморити, отити, аденоїди, фарингіти, тощо);
 • підвищення опору організму до впливу негативних факторів зовнішнього середовища.

В кімнаті Легені Солені галотерапія поєднується з ентеральною оксигенотерапією – насиченням тканин організму киснем за допомогою яскравих та смачних кисневих коктейлів.

Ми працюємо під гаслом: «Оздоровлюйся весело!» Діточок очікують цікаві ігри, а дорослих – вай-фай.

Приходьте, ми чекаємо на вас.

+38 (097) 339 3356 +38 (095) 339 3356